Proteza zamiast piersi

Medycyna i zdrowie

Żadna kobieta nie chce usłyszeć tego, że postawiona diagnoza wskazuje na nowotwór, szczególnie jeśli jest nim rak piersi. Czasami udaje się uratować pierś przed mastektomią, ale nie zawsze jest to możliwe. Niektóre kobiety są te obciążone mutacjami genowymi, na skutek których decydują się na profilaktyczne usunięcie piersi, aby nie dostać raka, ale zachować dobre zdrowie. Amputacja piersi zawsze jest czymś dotkliwym dla kobiety, gdyż brak biustu obniża zwykle poczucie kobiecości. Trudno jest zaakceptować nowe kształty ciała. Najbardziej cierpi na tym kobieca psychika.

Mastektomia a sztuczna pierś

Nie zawsze możliwa jest rekonstrukcja piersi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i obciążeniami dla organizmu. Sama mastektomia jest bardzo inwazyjnym zabiegiem, wymagającym rekonwalescencji. Rekonstrukcja piersi może nie być dostępna dla danej kobiety również z powodów medycznych. Co w takim razie może zrobić kobieta? Z pomoc przychodzi proteza piersi, która pozwala na zakamuflowanie braku piersi i poprawienie samopoczucia kobiety. Proteza jest sztucznym zamiennikiem piersi. Może ona być w wersji gładkiej lub z wyraźnie zaznaczoną brodawką. Ważne jest to, aby dobrać odpowiednią protezę – mając na uwadze kształt i ciężar usuniętej piersi oraz inne jej cechy. Chodzi o to, aby proteza do złudzenia przypominała usuniętą pierś.

Co z bielizną?

Mając protezy piersi, trzeba zadbać o dobranie odpowiedniej bielizny. Biustonosz musi być dobrze dopasowany i wygodny. Powinien posiadać ramiączka z regulacją, aby w żaden sposób nie dochodziło do obciążania ramion ani kręgosłupa. Materiał, z którego został wykonany także ma znaczenie. Zaleca się wybrać taki, który zapewni skórze przewiewność. Niezbędny jest biustonosz z kieszonkami, gdzie można włożyć protezę i ustabilizować ją odpowiednio, aby nie wypadała ani nie wysuwała się z miseczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *