Kupujemy pierwsze buty dla maluszka

Dla pociech

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy powinni zaopatrzyć swoją pociechę w pierwsze buciki i jak wybrać odpowiednie. Lekarze są tutaj zgodni, zbyt wczesne zakładanie bucików jest nie tyle zbędne, co nawet może być szkodliwe, stopa dzieci lubi swobodę.

Kiedy pierwsze buciki?

Kupowanie pierwszych butów dziecku powinno być uzależnione nie od jego wieku, ale od stopnia rozwoju. Rodzice często zastanawiają się, czy dziecko, które zaczyna raczkować powinno już nosić buty. Nie jest to jednak wskazane, stopa dziecka na tym etapie rozwoju lepiej kształtuje się, gdy ma pełną swobodę. Dlatego obecnie lekarze najczęściej zalecają, by dzieci jak najdłużej mogły ćwiczyć stopy boso, ewentualnie w specjalnych antypoślizgowych skarpetkach, z tak zwanym ABS’em. Tak naprawdę pierwsze buciki powinno się zakładać dziecku, które już próbuje chodzić, i to tylko do poruszania się na zewnątrz. Po domu lepiej jeśli nadal próbuje swoich sił na bosaka.

Jakie buty dla maluszka?

Odpowiedni dobór butów dla dziecka ma olbrzymie znaczenie, bo wpływa na kształtowanie się nie tylko stopy ale i całej postawy przy chodzeniu. Buty najlepiej kupować stacjonarne, tak by móc przymierzyć kilka par i wybrać te najbardziej odpowiednie. Pierwsze buty dla maluszków często noszą wdzięczną nazwę „roczki”, bo ich zakupu następuje najczęściej po pierwszych urodzinach. Obuwie do nauki chodzenia zawsze powinny być nowe, bo w przeciwnym wypadku dziecko może powielać wady swojego poprzednika. Ważne jest również by buty roczki były jak najbardziej miękkie, muszą się swobodnie zginąć na wszystkie strony. Nawet buty zimowe, które w swej naturze są zwykle sztywniejsze, powinny swobodnie zginąć się gdzieś w jednej trzeciej swojej długości. Kupując buty dla dziecka nie można też zapominać o jakości materiałów, przy takich maluszkach najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, skóra, albo bawełna. Buciki powinny być uszyte z materiałów pozwalających swobodnie oddychać małej stópce. Nie mogą też być za ciasne, co nie oznacza, że powinno się kupować buty na wyrost. Najlepiej jeśli w palcach dziecko ma około 7-10 mm swobody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *