Czym wyróżniają się okulary rowerowe?

Pozostałe

Za komfort jazdy na jednośladzie odpowiada wiele czynników. Oczywiście najważniejszą rolę odgrywają części konstrukcyjne, takie jak np. siodełka rowerowe. Trzeba jednak wiedzieć, że właściwie dopasowane akcesoria również poprawiają wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania. Nie warto z nich rezygnować! Doskonałym przykładem są okulary rowerowe, które chronią oczy cyklisty nie tylko przed słońcem. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze? Sprawdź poniższe wskazówki.

Filtry

Pierwszą kwestią, którą warto poruszyć są filtry znajdujące się w okularach rowerowych. W dużej mierze to właśnie one odpowiadają za jakość produktu. Decydują o stopniu zabezpieczenia wzroku. Zdecydowana większość modeli sprzedawanych w supermarketach nie jest warta zainteresowania. Zwykle są one tanie, jednak na tym lista zalet się kończy.

Okulary na rower powinny chronić przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Polecane są w szczególności akcesoria z filtrem UV400 lub większym. Oczywistym jest, że im lepszy produkt, tym wyższy koszt zakupu, jednak w tym przypadku przesadna oszczędność nie jest wskazana.

Fotochromowe szkła

Osoby, które jeżdżą dużo i często powinny wziąć pod uwagę, że ochrona oczu to priorytet. Trzeba również wziąć pod uwagę, że warunki otoczenia dynamicznie się zmieniają. Ciężko jest znaleźć okulary, które równie dobrze sprawdzą się w każdym przypadku. Właśnie dlatego prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydają się być modele fotochromowe. Nie każdy wie, że przystosowują się one do otoczenia.

Oczywiście należy nieco zaczekać, aby szkła zaadaptowały się w nowym otoczeniu. Funkcjonalność uzależniona jest w dużej mierze od jakości produktu. Należy liczyć się z tym, że okulary z opisywanymi szkłami to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Wymienne szkła

Wiadomym jest, że szkła są narażone na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, czy też inne wady. W każdym przypadku prędzej, czy później pojawią się ślady użytkowania. Jest to zupełnie normalne, a więc nie można tego uniknąć. Wielu cyklistów poleca modele z wymiennymi szkłami, które gwarantują o wiele szerszy zakres zastosowań.

Możliwość wymiany szkieł sprawia, że dopasujemy je do jazdy w słońcu, mgle, czy też w nocy. To rozwiązanie wyjątkowo praktyczne, jednak przed zakupem należy sprawdzić, jak wygląda proces ich mocowania. Nie powinien być on zbyt skomplikowany. Jeśli wygodę stawiasz na pierwszym miejscu, to weź pod uwagę zakup również innych akcesoriów. Polecane są np. rękawiczki rowerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *