Cukrzyca – czemu jest tak groźna?

Medycyna i zdrowie

Cukrzyca to przewlekła choroba wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny. Jej objawami jest wysokie stężenie cukru we krwi, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu i inne. Jak rozpoznać cukrzycę i czemu jest to tak ważne?

Cukrzyca – czym jest?

Cukrzyca, po łacinie diabetes mellitus, jest groźną dla życia człowieka przewlekłą chorobą metaboliczną. Jej bezpośrednią przyczyną jest zaburzenie wydzielania lub działania hormonu – insuliny. Za jego produkcję odpowiedzialna jest trzustka. Obecnie cukrzyca staje się prawdziwą plagą, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. – zapada na nią coraz więcej osób, w tym małych dzieci. Chorują na nią zarówno ludzie dorośli, jak i małe dzieci.

Ilość zachorowań na cukrzycę rośnie lawinowo. O ile, zgodnie z danymi WHO, w roku 1980 było ich około 108 mln, to w ciągu 25 lat liczba ta wzrosła aż czterokrotnie. Szacuje się, że w 2040 roku liczba chorych wzrośnie aż do 642 milionów osób. W Polsce liczba chorych wynosi 2 miliony osób, przy czym należy do niej doliczyć liczbę cukrzyków nieświadomych swojej choroby – jest ich około milion.

Dlaczego cukrzyca jest taka groźna?

Nieleczona cukrzyca niesie ze sobą ryzyko licznych powikłań. Mogą być to powikłania wczesne – ostre, wynikające z wahań poziomu cukru we krwi, jak i późne – przewlekłe. Ich przyczyną jest zawyżony poziom cukru przez wiele lat.

Ostre powikłania to:

– kwasica ketonowa,

– kwasica mleczanowa,

– hipoglikemia,

– hiperglikemia,

– zespół hiperglikemiczno

-hiperosmolarny.

Powikłania te nie powodują trwałych uszkodzeń jeżeli są szybko i właściwie leczone. Jednak jeśli nie są leczone, mogą prowadzić do śpiączki cukrzycowej i śmierci.

Przewlekłe powikłania cukrzycy to:

– uszkodzenia wzroku,

– uszkodzenia nerwów,

– choroba nerek,

-choroby serca,

– udary mózgu,

– stopa cukrzycowa.

Cukrzyca – leczenie Nie w każdej cukrzycy insulina musi być podawana. Często wystarczające jest, gdy diabetyk dokona korekty diety i będzie kontrolował poziom cukru. Stosuje się też liczne leki doustne. Jeśli insulina musi być podawana, chory musi samodzielnie robić sobie zastrzyki bądź stosować zestawy infuzyjne medtronic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *